З ініціативи ГО «Євроатлантичний курс» у Києві відбувся круглий стіл «Північний потік – 2: reality check, чи є життя після смерті?» На думку голови Комітету ВР з питань інтеграції України до ЄС Іванни Климпуш-Цинцадзе, яка модерувала дискусію, потуги з налагодження нових варіацій діалогу з РФ включно з «Північним потоком – 2» відбуваються частково через розмивання позиції України, що перестала бути чіткою і базуватися на цінностях. «Ми втратили моральну перевагу, яку мали з 2014 року», – підкреслила вона.

Іванна Климпуш-Цинцадзе переконана, що в питанні можливої добудови та запуску ПП2 Україні потрібна реальна стратегія, яка включатиме основний –безпековий, а також економічний і технічний компоненти. «Поки такої покрокової стратегії нема. Ні на які економічні компенсатори Україна не повинна погоджуватися. Це питання нашого виживання. Якщо про щось може йтися, то про щось дуже конкретне, насамперед, про осяжні безпекові речі», – вважає Климпуш-Цинцадзе. Наші аргументи будуть краще почуті, каже вона, якщо Україна буде продовжувати реальні реформи.

Такої ж думки колишній посол США, старший науковий співробітник Центру Atlantic Council з питань глобальної енергетики, Євразії та Туреччини Метью Брайза: «Без реформ у сфері енергетики Україні буде важко переконувати США та Німеччину». На його думку, наша держава має працювати над тим, аби бути в центрі уваги лідерів думок у Вашингтоні, адже неприйнятно будувати ПП2 у час, коли Путін окупував Крим і Донбас. «Це жахливий політичний сигнал», – наголосив Брайза.

Головною загрозою добудови цього газогону є безпекова, переконаний колишній посол України в США Валерій Чалий. «Ми маємо наполягати на цьому моменті. Говорити про економічні і фінансові компенсатори недоречно. Ми маємо виробити єдину позицію, яка не може починатися словом «компенсатори». Ключова позиція – безпека, а не економіка – сказав він. – Для того, щоб ліквідувати дефіцит безпеки на східному фланзі НАТО, треба ухвалювати дуже швидкі рішення, наприклад, про допомогу Україні включно з наданням летальної зброї».

Колишній голова НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв застеріг від розмов про завантаження української ГТС транзитом із Середньої Азії. «Навіть, якщо можна зараз натиснути на Росію – Путін дуже швидко може зупинити це. У РФ нема незалежних компаній. Усе контролює Кремль. Тому треба воювати, щоб газогін не було завершено і запущено. Якихось компенсацій треба добиватися лише із Заходу. Російські гарантії не варті паперу, на якому вони написані», – сказав Коболєв.

Колишній міністр закордонних справ Павло Клімкін також вважає, що завдання України – отримати бетонні гарантії, а не запевнення. «Якщо ПП2 буде добудовано (а це ще не доконаний факт) – це буде етапом путінської стратегії з обходу всього центральноєвропейського простору. Це відкриває для РФ можливість «перезавантажити» цей простір, який колись називався «пострадянським». За внутрішньоросійською інформацією, надходження в бюджет РФ від вуглеводнів триватимуть ще 15 – 20 років. Це той коридор, коли в середньостроковій перспективі Росія може «перезавантажити» реальність навколо. У цьому «перезавантаженні» наше виживання не гарантоване, принаймні, в нинішніх кордонах», – підкреслив Клімкін.

Публіцист Віталій Портніков вважає, що проєкт обхідних газогонів морями із самого початку задумувався Путіним для знищення української ГТС. «Це частина плану з ліквідації тут державності. До великої війни з відновлення Росії в її колишніх кордонах – недалеко. Це можливо апокаліптично звучить, але в 2014 році теж ніхто не вірив у російську агресію. Повірте тепер!» – наголосив він.

Окрім цього, Портніков переконаний, що Путін дуже близько до повернення впливу в Україні. Адже в умовах, коли через додаткові витрати на транспортування газу Україна зіштовхнеться із серйозними економічними викликами, Росія отримає додаткові важелі шантажу. На цьому тлі, каже журналіст, відбуватиметься зростання рейтингу політичних проектів, які будуть закликати домовлятися з Росією.

Своєю чергою, народний депутат України, голова Постійної делегації у Парламентській асамблеї НАТО Єгор Чернєв нагадав, що під приводом охорони газогонів РФ дестабілізує ситуацію в Чорному морі. Те саме буде і в Балтійському морі, переконаний він.

Організатор заходу ГО «Євроатлантичний курс» — це неполітична, неурядова громадська організація, яка має на меті інформувати, стимулювати, випробовувати та виробляти ідеї, перетворювати існуючі політики та практики для прискорення процесів і зміцнення підтримки України на її євроатлантичному шляху.