В 2021 році групою авторів було опубліковано Частину 1 «Серії прогнозів: ймовірний курс дій Путіна в Україні». Авторами звіту є Nataliya Bugayova, Kateryna Stepanenko, Frederick W. Kagan, George Barros, Mason Clark.
Звіт було опубліковано в 2021 році в Сполучених Штатах Америки Інститутом вивчення війни (Institute for the Study of War) та проектом критичних загроз (Critical Threats Project) від Американського інституту підприємництва.

В дослідженні йдеться, зокрема про те, що Сполучені Штати, НАТО та Україна мають серйозно розглянути ризик вторгнення Росії в Україну та підготувати військові, дипломатичні та економічні заходи для стримування цієї загрози та реагування на неї.

Автори звіту переконані, що події Путіна досить суттєво змінили інформаційне середовище на Заході. Обговорення західної політики під час цієї політичної кризи в більшій мірі зосереджено на страху перед російським вторгненням в Україну та суперечках про серйозність цієї загрози. Зміст розмови 7 грудня між Путіним та президентом Джо Байденом наголошує на процесах, що зосереджуються на деескалації існуючої зараз кризи. Так, Байден погрожував дуже жорсткими економічними відповідями на російське вторгнення, але, разом з цим, виключив односторонні військові операції США із захисту України.

Путін у відповідь вітав дипломатичний процес, але продовжив нарощування військової могутності біля українських кордонів та посилив деякі зі своїх висловлювань, які можуть створити умови для обмежених військових дій на окупованій Україні, а також у Білорусі.
Окрім цього, автори наголошують на тому, що Путін також створює умови для майбутнього нападу, в якому він перекине війська у Білорусь і відкрито на окупований Донбас, але не вторгнеться в неокуповану Україну. Як пояснюють автори звіту, в такій ситуації, Заходу залишиться задовольнятися тим фактом, що Путін не пішов далі (на територію неокупованої України).

За таких розкладів виходить, як пишуть автори, що Путін вже досяг важливих цілей у результаті нарощування сил. З одного боку, він відвів західний політичний дискурс про Росію та Україну від таких питань, як трубопровід «Північний потік-2», триваюча окупація Донбасу Росією та незаконна анексія Криму, а також підготовка до постійного перекидання російських сухопутних військ до Білорусі та відкрито на окупований Донбас. При цьому, США та НАТО, навіть внаслідок таких дій Путіна ясно дали зрозуміти, що не захищатимуть Україну силою.

А з іншого боку, вже зараз стає зрозуміло, що Захід, ймовірно, піде на додаткові поступки протягом наступних двох місяців у рамках дипломатичних зусиль з деескалації. І все заради «поступки» Путіна. При цьому, ця «поступка» Путіна може бути нічим іншим, як відмовою від вторгнення в Україну. Але, якщо він ніколи не мав наміру вторгатися в Україну, то він отримав би чимало, майже нічого не віддавши. Зосередження уваги Заходу на загрозі вторгнення може призвести до того, що західні лідери упустять важливі моменти у реальній стратегії Кремля та успіхах Путіна у досягненні своїх цілей. У гіршому випадку цього сценарію Захід вітатиме себе з тим, що він уникнув російського вторгнення, яке Путін ніколи й не збирався починати, тоді як Путін тихо відсвяткує важливу невійськову перемогу, яку Захід навіть не визнає.

З дослідженням можна ознайомитися на сайті Інституту вивчення війни за посиланням: https://www.understandingwar.org/report/putins-likely-course-action-ukraine-part-1?fbclid=IwAR0VJvzox6KsXHW76bmPZ7oTRPL0w_jDmqiA6qvmrFbWwM2Hut0Y3KVE3zQ