У розмові поговорили про шляхи, які може використати Кремль, намагаючись повернути Україну в орбіту свого впливу; про спроби Москви створити Україні імідж “неспроможної держави” та про те, якими мали б бути адекватні відповіді західного світу на ультиматуми Путіна.

Так, Метью Брайза наголосив, що «сьогодні немає жодних сумнівів щодо того, що президент Байден і держсекретар Блінкен не мають наївних сподівань щодо Росії. Вони дуже добре розуміють Росію. І вони розуміють, що Путін намагається зробити. Тож вони розуміють, якщо США просто відмовляться від будь-яких переговорів, і якщо НАТО відмовиться говорити з Росією, тоді ті члени НАТО, які, можливо, є прихильнішими до Росії, відчують себе сильнішими у НАТО, а тоді буде значно важче підтримувати консенсус у НАТО щодо захисту України, через економічний тиск або через санкції, або шляхом надання додаткової військової допомоги. Тож, гадаю, в адміністрації Байдена розуміють: те, чого хоче Путін, – це зробити так, аби Україна ніколи не змогла бути в НАТО. Вони свідомі: Путін знає, що у Вашингтоні отак просто ніхто не погодиться на його вимоги. Тож Байден думає так: добре, ми також хочемо переконатися, що ніхто надто не тисне на Київ, змушуючи погодитися на Мінські домовленості, бо якщо це станеться, тоді лідери бойовиків у Донецьку, які за цими домовленостями отримають автономію, зможуть блокувати прийняття будь-яких рішень України щодо інтеграції з ЄС чи НАТО. Тож, гадаю, Байден хоче попередити імпульс руху в цьому напрямку для Путіна всередині НАТО, а це означає, що з Путіним має бути дискусія, навіть якщо Байден ніколи не погодиться на його вимоги.»

Окрім цього, Метью Брайза заявив, що Росія має кілька шляхів розвитку подій щодо України.

“Мета Путіна – не дати Україні рухатися на Захід. У нього є кілька шляхів для цього: три чи чотири. Один з яких це домогтися виконання мінських домовленостей. Тоді влада в Донецьку зможе навічно заблокувати рух України до НАТО. Але це довгий шлях, тут немає близьких дедлайнів, – заявив Брайза. – Другий шлях – створити в Києві політичну кризу. Нещодавно ми почули, як президент Зеленський казав, що кілька тижнів тому планувався державний переворот і, може, Рінат Ахметов брав у цьому участь. Зараз несеться скандал з Віктором Медведчуком і навіть з експрезидентом Порошенком: якась дивна історія з вугіллям і закупівлями українського уряду. Правда це все чи ні, це грає на руку Путіну, бо створює хаос в українському уряді, тисне на Україну й дестабілізує політичну ситуацію в Україні. І якщо Путін може підтримувати цей внутрішній тиск в Україні, то, може, політична система в Україні розвалиться знову, і Україна застрягне на місці, не рухатиметься до НАТО”.

Третій шлях, який може обрати Путін, – це воєнна операція.
“Путін відкрито говорив про Новоросію. Він явно хоче приєднати цю частину України – південь і, звичайно, Маріуполь, який стратегічно важливий для Росії, – каже Метью Брайза. – Чи він розпочне напад зараз, скажімо, в Різдвяну ніч, коли всі сплять? Чи пізніше? Думаю, він ще обирає, яку тактику й коли застосовувати, залежно від того, як ми на Заході на нього відреагуємо”.

Повний випуск програми можна переглянути на сайті телеканалу Еспресо.