Климпуш-Цинцадзе
Голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС Іванна Климпуш-Цинцадзе взяла участь у дискусії “Кінець епохи Меркель”, організованій ГО “Євроатлантичний курс”.

Учасники зустрічі напередодні саміту Україна-ЄС обговорили потенційний вплив зміни керівництва Німеччини на європейську політику, українсько-німецькі стосунки, євроатлантичні прагнення України, а також німецьку політику щодо Росії, зокрема, майбутнє газогону “Північний потік-2”, лідерство Німеччини в об’єднаній Європі та її роль на світовій арені.

Іванна Климпуш-Цинцадзе заявила, що Україні вкрай потрібен чесний і відкритий діалог з європейськими партнерами: “Якщо ми заявили для себе у своїх гаслах і стратегічних документах про те, що ми хочемо бути частиною Заходу — ми хочемо мати щирий діалог з нашими партнерами, а не якісь завуальовані речі. Чесність має значення для нас, для нашого успіху. На цей час мені не вистачає чіткої позиції наших західних партнерів щодо того, що відбувається в Україні”.

Голова Комітету впевнена, що майбутнє відносин України з Європейським Союзом визначатиме те, як об’єднана Європа відреагує на останню газову атаку Росії на Європу: “Йдеться не тільки про відповідь щодо “Північного потоку-2″, а й про відповідь на контракт Будапешта з Газпромом, на всі обхідні шляхи довкола України, — як об’єднана Європа з ключовою роллю Німеччини на це реагуватиме. Як будуть розвиватися події довкола газу — визначить те, чи політична слабкість Європи буде зберігатися, чи Європа все таки буде нарощувати свою спроможність. Багато залежатиме від готовності взяти на себе відповідальність, захищати ті цінності й речі, на яких була побудована Європа”.
Іванна Климпуш-Цинцадзе переконана, що між 2014 і 2019 роками Україна мала певну моральну перевагу у перемовинах із західними союзниками.

“Мені видається, що зараз ми розмили цю свою моральну перевагу всередині України. І через те, що ми забуксували з реформами, і через те, що ми одне говоримо — інше робимо, і через те, що ми не завжди розуміємо, наскільки ми жорстко стоїмо на захисті своєї країни й тих цінностей, які були для нас важливі як для суспільства під час Революції Гідності. І це послаблює наш голос і нашу спроможність, якщо не нав’язувати свій порядок денний, то хоча б шукати спільний інтерес з країнами Європейського Союзу”, – сказала вона.

Що стосується наслідків відходу Ангели Меркель з посади Канцлера Німеччини для України — голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС вважає, що якихось кардинальних змін у відносинах Німеччини з Україною чи Євросоюзу з Україною не відбудеться.

“Не буде серйозної зміни, не буде додаткового стимулу для України для того, щоби внутрішньо перетворюватися, для того, щоби продовжувати не на гаслах, а на ділі євроінтегруватися. На жаль, Україна спаде з пріоритетів німецької зовнішньої політики. Навряд чи новий канцлер буде хотіти претендувати на лідерство в Нормандському форматі. Німеччина буде дивитися на Україну через призму своїх стосунків з Росією”, — заявила Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Вона також додала, що багато у цьому процесі залежатиме від Києва. ”

У Берліна є багато завдань, і Київ там точно сьогодні не стоїть на найвищих щаблях порядку денного. Від нас залежить — чи зможемо ми себе поставити на вищі щаблі інтересів Берліна, а відповідно і Європейського Союзу”, — підсумувала голова Комітету.