За умови надання чіткої формули членства України в НАТО Росії доведеться проковтнути це рішення

Голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС взяла участь у дискусії «Від Вільнюса до Вашингтона: який саміт НАТО стане історичним?» Українського кризового медіа центру. Іванна Климпуш-Цинцадзе заявила, що на сьогодні іде робота, як на рівні виконавчої влади, Парламенту, так і на громадському рівні, щоб отримати можливість відкрити перемовини про членство в ЄС уже наприкінці цього року. «Так само, як ми всі разом працювали над наданням Україні кандидатського статусу — так само я вірю, що нам вдасться домогтися відкриття перемовин з ЄС, зробивши домашню роботу і одночасно продовживши роботу з лобіювання в країнах-членах Європейського Союзу», — сказала голова Комітету.

Вона впевнена, що члени НАТО не повинні припуститися такої ж драматичної помилки, якої вони припустилися у 2008-му році під час Бухарестського саміту, не відкривши Україні та Грузії двері. «Залишити Україну далі в сірій зоні, поза військово-політичним об’єднанням країн вільного світу — це лише далі заоохочувати Росію, в якому би вигляді вона не опинилася після своєї поразки в цій війні — до відновлення її імперіалістичних намірів. Через кілька років вона нападе знову. Країнам вільного світу доведеться знову вкладатися, щоби допомогти Україні протистояти цій агресії», — вважає Іванна Климпуш-Цинцадзе. Росія, на її думку, розуміє виключно мову сили і мову єдності: «І якщо Україна буде частиною Альянсу — то навіть така цинічна річ, як вигода, щоб не вкладати в Україну так багато з боку наших партнерів, – теж стане аргументом на користь членства України в Альянсі. І ми розуміємо, що Росія не посуне атакувати НАТО за умови єдності і дотримання спільних цінностей, на яких побудований Альянс. А це те, що має проторити шлях України до НАТО».

Водночас у деяких країнах-членах Альянсу, за словами Іванни Климпуш-Цинцадзе, все ще є певний острах, що надання Україні чіткої формули стосовно членства в НАТО у якийсь спосіб може спровокувати Російську Федерацію. «Нам це виглядає подекуди безглуздо, бо ми розуміємо, що Росії не потрібні приводи для ескалації. Ми бачили, як Росія проковтнула членство Фінляндії, ми бачимо, що Росія не дуже вередує стосовно продовження шляху до Альянсу Швеції. Точно так само, за умови ухвалення політичного рішення і надання чіткої формули членства України в НАТО Росії доведеться проковтнути це рішення і миритися з новою реальністю», — впевнена голова Комітету.

Іванна Климпуш-Цинцадзе також нагадала, що Україна має ще зробити серйозну домашню роботу, яка приведе до повної сумісності з Альянсом, починаючи з безпекової та оборонної складової — до політичної. «Сьогодні Україна активно говорить про те, що ми, як і Фінляндія і Швеція, маємо оминути План дій щодо членства в НАТО. Я з цим абсолютно згодна. Але водночас ми маємо розуміти — якщо ми будемо порівнювати Україну з Фінляндією чи Швецією — то далеко не у всіх речах Україна є взаємно сумісна з країнами Альянсу. Ми можемо абсолютно обґрунтовано пишатися тим, що маємо Сили Оборони — єдині у світі, які змогли в найкоротший час, з величезною ефективністю опанувати сучасну зброю і НАТОвські стандарти, але водночас маємо усвідомити, яка кількість роботи нас чекає», — сказала голова Комітету. Вона закликала не забувати, що засадничою основою НАТО є демократичні принципи вільних суспільств з верховенством права, з демократичними процедурами і балансом влади. «Це ті речі, які є критично необхідними для того, щоби бути членами Альянсу», — підсумувала Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Джерело: Іванна Климпуш-Цинцадзе