Дружній до Росії прем’єр-міністр Словаччини здійснив несподіваний розворот в бік України, пообіцявши підтримку Києву лише за кілька днів після того, як поставив під сумнів український суверенітет, пише британське видання The Financial Times.
Очільник словацького уряду Роберт Фіцо, що запам’ятався провокаційними заявами під час передвиборчих перегонів про припинення військової допомоги Україні та відмови від антиросійських санкцій, а також скандальними висловлюваннями вже на посаді прем’єра, несподівано різко змінив риторику під час вчорашнього візиту до Ужгорода та зустрічі з українським колегою Денисом Шмигалем.
Фіцо заявив, що “між Братиславою та Києвом існують лише незначні політичні розбіжності”, і додав, що це “частина звичайного політичного життя”, пише FT.
“Ми справді хочемо вам допомогти”, – підкреслив політик.
Денис Шмигаль відповів, що готовий розвивати “прагматичні й дуже надійні відносини” між двома країнами.
Пізніше Шмигаль розповів, що Фіцо запевнив, що словацький уряд не перешкоджатиме словацьким компаніям здійснювати постачання зброї до України в рамках укладених контрактів та допомагатиме зміцнювати її оборону.
Фіцо також пообіцяв підтримати заявку України на членство в Євросоюзі та надання макрофінансової допомоги Києву з боку Брюсселя.
Раніше, коли допомогу Україні заблокував лідер Угорщини Віктор Орбан, експерти припускали, що його може підтримати Фіцо. Проте лідер Словаччини не став цього робити.
Автори статті звертають увагу, що риторика словацького прем’єра кардинально відрізняється вдома та у закордонних поїздках.
Ще кілька днів тому Фіцо поставив під сумнів суверенітет України, заявивши, що вона перебуває під “абсолютним впливом США”. Він закликав Київ поступитися територією Росії, щоб покласти край війні, і заявив, що Словаччина виступатиме проти вступу України до НАТО, оскільки такий крок може спровокувати третю світову війну.
У вівторок він пішов ще далі, заявивши, що війни у Києві взагалі немає. На запитання, чому він їде лише до Ужгорода на кордоні зі Словаччиною, а не до столиці, Фіцо відповів: “Ви справді вірите, що у Києві йде війна?”
Заява Фіцо припала на хвилю російських ракетних ударів по Києву та інших містах, внаслідок яких, загинули цивільні.
“Між риторикою Фіцо існує велика розбіжність усередині та за межами країни”, – каже Павол Демеш, колишній міністр закордонних справ Словаччини.
Він вважає, що українська сторона провела гарну роботу напередодні візиту Фіцо до України, спрямовану на недопущення ескалації напруженості.
“Але кількість злісних заяв, зроблених Фіцо останнім часом, приголомшила багатьох у зовнішній політиці, оскільки він зруйнував імідж нашої країни перед важливим візитом”, – підкреслив Демеш.
The Financial Times нагадує, що Роберт Фіцо очолив коаліцію, яка розпалювала антиукраїнські настрої. Раніше він тричі обіймав посаду прем’єр-міністра.
Опозиція звинуватила його в тому, що він використав допомогу Росії для свого переобрання. “Його антиукраїнські коментарі показали, що він просто повертає борг Росії за її підтримку перед виборами”, – сказав Ярослав Над, колишній міністр оборони Словаччини. Фіцо, своєю чергою, заперечує будь-яке втручання Росії у його перемогу.
Роберт Фіцо також стривожив Брюссель, об’єднавшись з Віктором Орбаном, проросійським прем’єр-міністром Угорщини.
Це може завдати шкоди зусиллям щодо збереження єдиної підтримки України, вказує видання і нагадує, що минулого тижня словацький прем’єр заявив, що війна в Україні не має військового рішення, і нинішня стратегія не працює.
Втім Фіцо змінив свій підхід до експорту зброї. Минулого року він розкритикував попередній уряд за надання Києву літаків МіГ-29 та пообіцяв заборонити експорт зброї. Однак у листопаді уряд заявив, що заборона поширюється лише на державні підприємства.
Цього місяця парламент ще більше пом’якшив правила, а міністерство оборони виділило 100 мільйонів євро у вигляді субсидій оборонним групам.
Оборонні підприємства Словаччини завантажені військовими замовленнями для України – це дає робочі місця словакам. Це, за словами оглядачів, є важливим чинником, чому Фіцо не зупиняє постачання.
Джерело: bbc.com